Sat. Jan 18th, 2020

Rīcības dienas 2018

     Latvijas Ekoskolas ik gadu piedalās starptaustiskajā kampaņā „Rīcības dienas”, ar mērķi uzrunāt sabiedrību, vēršot uzmanību aktuālajām vides problēmam, piedāvājot rīcības veidus, lai tās mazinātu.           

     Šī gada 30. oktobrī  Tīnūžu sākumskolas skolēni devās uz Ikšķiles novada pašvaldību un aktualizēja problēmu par pasaulē plašo vienreiz lietojamās plastmasas patēriņu.

     Skolēni stāstīja, ka vēsturiski saražotā plastmasa joprojām atrodas uz zemes kā atkritumi. Ja tos izklātu uz Rīgas, to slānis būtu 25 m biezs. Ikdienā patērētā plastmasa nonāk gan mežos, gan upēs, gan jūrās un okeānos. Katru gadu saražo 300 miljonu tonnu plastmasas. 8 miljoni tonnu no šīs plastamas nonāk okeānā. Tās ietekmē mirst jūras dzīvnieki, sapinoties tajā, apēdot to, kā arī saindējas no kaitīgām vielām, ko izdala plastmasa. Ja nekas nemainīsies, tad 2050. gadā okeānā būs vairāk plastmasa nekā zivju.

    Lai saudzētu vidi, Tīnūžu sākumskolas skolēni rosināja,  iepērkoties veikalā, vienreiz lietojamos plastmasas maisiņus aizstāt ar auduma maisiņu. Plastmasas pudeli aizstāt ar stikla vai metāla pudeli un lietot krāna ūdeni. Pilnveidot savas kulinārās prasmes un saldumus gatavot pašiem. Kā arī ikdienā praktizēt atkritumu šķirošanu, lai pēc tam tos varētu pārstrādāt, padarot tos par vērtīgām otrreizējām izjevielām. Šķirojot atkritumus, saglabāsim naftas produktus, koksni, ievērojami samazināsim ūdens un energo resursu patēriņu. Ietaupīsim vietu atkritumu poligonos. Šāda rīcība padarīs tīrāku vidi, tiks saudzēti dabas resursi un uzlabota veselība.